20 - 22 aprel 2027, Uzbekistan / Toshkent
Shavkat Mirziyoyev investitsiyalarni jalb qilish, investitsiyalarni jalb qilish, dori-darmon zonasida loyihalarni jalb qilish, dori-darmonlarning sifati va xavfsizligini ta`minlash bo`yicha ishlarni amalga oshirdi.
Toshkent, 3-noyabr - Sputnik. O`zbekistonda, 2026 yil 1 yanvardan boshlab 2,6 ming retsept bo`yicha o`rtacha narxlarning o`rtacha narxi 40-50 foizga kamayishi kutilmoqda. Va past sifatli tovarlarni sotib olishdan saqlanish uchun barcha xaridlar Fermer.Xarid.Uz ekspluatatsiyasi orqali amalga oshiriladi. Bu haqda davlat rahbari matbuot xizmati xabar berdi.
Shavkat Mirziyoyev investitsiyalarni jalb qilish, investitsiyalarni jalb qilish, doddiyot zonasi, dori-darmon zonasida, shuningdek dori-darmonlarning sifati va xavfsizligini ta`minlash bo`yicha ishlarni amalga oshirish to`g`risida ma`lumot bilan tanishdi.
Sanoat sohasidagi korxonalar 5 trln. So`mlik mahsulot ishlab chiqarildi, 172 million dollarlik mahsulot eksport qilindi. 286 million dollar investitsiyalar to`landi, shundan 257 million dollar xorijiy edi.
35 mahalliy kompaniyalar 205 turdagi dori-darmonlar ishlab chiqarishni o`zlashtirdilar, eksport mamlakatlari soni 55 taga etdi. Joriy yilda jami 29 million dollarlik 16 ta loyiha foydalanishga topshirildi, 830 ta yangi ish o`rinlari yaratildi, 830 yangi ish o`rinlari yaratildi.
Sifat va xavfsizlikni ta`minlash uchun GMP standarti 61 ta korxona, yalpi ichki mahsulotda 486 dona mahsulotlar omborida, GPP 9,450 dorixonalarda amalga oshirilmoqda.
Import qilingan dorilar uchun ma`lumotlarning ma`lumotlarini shakllantirishda manipulyatsiyaning oldini olish choralari ko`rib chiqildi. Ayni paytda 7,6 mingta import qilinadigan dori vositalarining 4,9 ming turi ma`lumotnomalarning narx registrlariga kiritilmagan.
Taklif etilayotgan chora-tadbirlarga ko`ra, 2026 yil 1 yanvardan boshlab 2,6 ming retsept bo`yicha o`rtacha narxlar 40-50 foizga kamayishi kutilmoqda.
Davlat tomonidan davlat tomonidan farmatsevtika mahsulotlarini xarid qilish mexanizmlarini takomillashtirish masalalari ko`rib chiqildi. Kam sifatli tovarlar va korruptsiya omillarini sotib olishni istisno qilish uchun barcha xaridlar ferma.xarid.uz maxsus elektron platforma orqali amalga oshiriladi.
"Ushbu tizim boshlanganidan keyin faqat barcha zarur sertifikatlarga ega bo`lgan barcha sertifikatlarga ega (GMP, ISO: 13485 YaIM) bo`lgan barcha zarur sertifikatlarga ega (GMP, 13485 YaIM) ishtirok etishlari mumkin", - deya ta`kidladi matbuot xizmati.
Davlat xaridlari hajmi, shuningdek, sertifikatlangan ishlab chiqaruvchilar va distribyutorlarning registrlari jamoatchilik uchun ochiq bo`ladi. Tizim sotib olingan dori-darmonlarning narxi belgilangan ma`lumot darajasidan oshmasligi kerakligini avtomatik ravishda tekshiradi.
Shavkat Mirziyoyev 2026 yil 1 yanvargacha tibbiyot muassasalari va tibbiy asbob-uskunalar uchun davlat tibbiyot muassasalari ehtiyojlarini shakllantirish, shuningdek ortiqchalarni samarali boshqarish uchun maxsus platformani ishlab chiqishni buyurdi.
Prezident, shuningdek, dori-darmon va tibbiy asboblarni davlat ro`yxatidan o`tkazishning yangi tartibi to`g`risida ma`lumot berildi.
Yangi mexanizm texnologik o`tkazish asosida ishlab chiqarishni tashkil etishni ta`minlaydi, bu xorijiy farmatsevtika kompaniyalari mahalliy ishlab chiqaruvchilarning imkoniyatlaridan foydalangan holda mahsulot ishlab chiqarishga imkon beradi va tezlashtirilgan tarzda davlat ro`yxatidan o`tkaziladi.
"Buzinkor to`qimalarni davolash, individual organlarni o`stirish va tananing funktsional imkoniyatlarini tiklash uchun" biotexnologik hujayralarning yangi turlarini joriy etish uchun sharoitlar yaratilmoqda ", deyiladi bayonotda.
Generika generaslari va natijalarini baholash xalqaro standartlarga muvofiq amalga oshiriladi va bunday dorilarni ro`yxatdan o`tkazish muddati qisqartiriladi. Birinchi xavfsizlik sinfining tibbiy mahsulotlari (steril, o`lchash va invazivdan tashqari) laboratoriya va klinik sinovlardan ozod qilinadi.
Prezident taqdim etilgan va ko`rsatmalarini 2025 yil oxiriga kelib, umumiy qiymati 166 million dollarga teng bo`lgan 32 investitsiya loyihasi amalga oshirilishi, ishlab chiqarish va eksport hajmini oshirish va retsept bo`yicha preparatlar narxlarining pasayishini ta`minlaydi.

20 - 22 April 2027, Uzbekistan / Tashkent
Shavkat Mirziyoyev got acquainted with information about the production of pharmaceutical products, attracting investments, implementing projects in the industrial zone of the pharmaceutical cluster "Tashkent Pharma Park", as well as work to ensure the quality and safety of medicines.
TASHKENT, November 3 – Sputnik. In Uzbekistan, from January 1, 2026, average prices for 2.6 thousand prescription drugs are expected to decrease by 40−50%. And to avoid the purchase of low-quality goods, all purchases will be carried out through a special electronic platform farma.xarid.uz. This was reported by the press service of the head of state.
Shavkat Mirziyoyev got acquainted with information about the production of pharmaceutical products, attracting investments, implementing projects in the industrial zone of the pharmaceutical cluster “Tashkent Pharma Park”, as well as the ongoing work to ensure the quality and safety of medicines.
Enterprises in the industry produced products worth 5 trillion soums, exported goods worth $172 million. $286 million of investments were disbursed, of which $257 million were foreign.
35 domestic companies have mastered the production of 205 types of medicines, the number of export countries has reached 55. This year, 16 projects worth a total of $29 million were commissioned, 830 new jobs were created.
To ensure quality and safety, the GMP standard has been implemented at 61 enterprises, GDP at 486 distribution warehouses, and GPP at 9,450 pharmacies.
Measures to prevent manipulation in the formation of reference prices for imported drugs were also considered. Currently, out of 7.6 thousand types of imported medicines, 4.9 thousand are not included in the price registers of reference countries.
According to the proposed measures, from January 1, 2026, average prices for 2.6 thousand prescription drugs are expected to decrease by 40-50 percent.
Issues of improving the mechanisms of government procurement of pharmaceutical products were also considered. In order to exclude the purchase of low-quality goods and corruption factors, all purchases will be carried out through a special electronic platform farma.xarid.uz.
“After the launch of this system, only manufacturers, distributors and suppliers who have all the necessary certificates (GMP, ISO: 13485 GDP) will be able to participate in public procurement,” the press service noted.
The volumes of government procurement, as well as registers of certified manufacturers and distributors, will be open to the public. The system will automatically check that the price of purchased drugs does not exceed the established reference level.
Shavkat Mirziyoyev instructed to develop a special platform by January 1, 2026 to formulate the needs of public medical institutions for medicines and medical equipment, as well as to effectively manage surpluses.
The President was also provided with information about the new procedure for state registration of medicines and medical devices.
The new mechanism provides for the establishment of production based on technology transfer, which will allow foreign pharmaceutical companies to produce products using the capacities of local manufacturers and undergo state registration in an expedited manner.
“Conditions are being created for the introduction into medical practice of new types of biotechnological cell preparations designed to treat damaged tissues, grow individual organs and restore the body’s functionality,” the statement says.
Clinical trials of generics and evaluation of their results will be carried out in accordance with international standards, and the time frame for registration of such drugs will be reduced. Medical products of the first safety class (except for sterile, measuring and invasive) are exempt from laboratory and clinical tests.
The President approved the proposals presented and instructed that by the end of 2025, 32 investment projects with a total value of $166 million should be fully put into operation, create 1,500 new jobs, increase production and export volumes, and ensure a reduction in prices for prescription drugs.